Dear Clients,

Due to current situation with COVID-19 spreading, and latest Czech Government declaration, we would like to inform you that spa, manicure, hairdresser and cosmetology services in Aether Clinic will be not available until 11th of April. Dermatology and Esthetic Center will keep working. We apologize for this inconvenience.

Aether Clinic takes all necessary precautions already from the start of epidemic COVID-19 spread:

 • Sanitizers for hands are on your disposal at reception and rest rooms
 • We monitor the health condition of our team. Entire staff wears protection masks.
 • There has always been a high level of hygiene in our clinic which we continue to maintain (all surfaces are cleaned every hour with disinfection, we disinfect all rooms with ultraviolet quartz lamps at least 4 hours a day)

In case if you’ve been in the countries marked as “red zone” in past 14 days, please inform us and we’ll reschedule your appointment for another date.

 

We wish you to stay healthy!

Aether Clinic

Aether Esthetic and Beauty Institute

Aether Clinic is the oasis of health, beauty, care and relaxation with the unique all-in-one concept in the center of Prague. It offers the most advanced and wide range of services for women and men including exclusive laser treatments, anti-age therapy, face harmonization, health enhancing, body forming and slimming programs, physiotherapy, consultations with the leading experts in dermatology, trichology, nutrition and esthetic medicine as well as cosmetology and beauty services: hair styling and coloring, nail services and make up.

Here you can discover the unique and the only one in Czech Republic spa and wellness center, inspired by cutting edge technologies and traditions from Egypt and China with signature massages and spa rituals.

Our professional team of doctors, health care specialists, cosmetologists, spa experts, stylists, all of them qualified and experienced professionals with the medical background, that are looking forward to your visit.

We’re located on Národní 14 in the heart of Prague in a building DRN that is a true jewel of current Czech architecture. After the treatment you can enjoy 360 degree view of Prague from the rooftop terrace.

What Our Clients Say About us

 • Velice příjemné a čisté místo. Doktorka Vološčuk je velice milá a profesionální. Cítila jsem se v dobrých rukou a zároveň jsem se cítila velice komfortně a pohodlně. Používané technologie jsou na špičce dostupných technologií a výsledky jsou přesně takové, jaké jsem čekala. Rozhodně doporučuji.
  Martina Plackova
 • Podstoupila jsem proceduru MiraDry. Sice drahá záležitost , ale rozhodne to za to stojí! Paní doktorka byla velice precizní, poctivá i milá zároveň! Špičková péče a lidský přístup. Co víc si přát. Jste úžasní!
  Elen Novak
 • Super pro prevenci 👍👍😎. Tonda
  Antonin Březina
 • Supermoderní vybavení, krásné prostředí, perfektní služby, není co dodat :)
  Richard Mikulenka
 • (Přeloženo Googlem) V Aether institute jsem absolvovala ošetření pomocí ResurfX. Jedná se o frakční ne- ablativní laser. Mým cílem bylo vyrovnat pokožku, odstranit drobné vrásky a celkově ji osvěžit. Prostory jsou jednoduše nádherné a všichni od recepčních přes sestřičky až po paní doktorku jsou velmi příjemný a profesionální. Ošetření samotné proběhlo bez komplikací, vyhojila jsem se podle očekávání (nebylo to nic dramatického) a nyní si už užívám vyhlazenou a pevnější pleť. Určitě přijdu zas a děkuji Aether institute za TOP servis. (Původní) V Aether institute som absolvovala ošetrenie pomocou ResurfX. Jedná sa o frakčný ne- ablatívny laser. Mojím cieľom bolo vyrovnať pokožku, odstrániť drobné vrásky a celkovo ju osviežiť. Priestory sú jednoducho nádherné a všetci od recepčných cez sestričky až po pani doktorku sú veľmi príjemný a profesionálny. Ošetrenie samotné prebehlo bez komplikácií, vyhojila som sa podľa očakávaní (nebolo to nič dramatické) a teraz si už užívam vyhladenú a pevnejšiu pleť. Určite prídem zas a ďakujem Aether institute za TOP servis.
  Monika Vološčuková
 • (Přeloženo Googlem) Jaké úžasné místo! Aspoň musíte navštívit Aether na pár dobrých fotografií, protože interiér je bomba! DĚKUJI VÁM dívkám na recepci, které byly velmi přátelské a milé)) A Lina, kadeřník, zachránil jsi mi život! Téměř rok jsem hledal dobrého kadeřníka a teď tě mám (Původní) What a wonderful place! At least you have to visit Aether for some good photos, because interior is bomb! Big THANK YOU to the girls on the reception who were very friendly and nice)) And Lina, the hairdresser, you saved my life! I was looking for a good hairdresser almost a year and now I have you❤️
  Вероніка Кошеля
 • (Přeloženo Googlem) Ideální naprosto všechno a všechno! Počínaje recepcí, kde vás přivítá úsměvem a dobrou náladou a končí profesionály. Vysvětlili vše, ukázali to a teprve poté zahájili postup. Kosmetička Yana, skvělá osoba, která odstranila laserové vlasy, mistr svého řemesla. Všem moc děkuji :) (Původní) Идеально абсолютно всё и все! Начиная с рецепции, на которой Вас встретят с улыбкой и хорошим настроением и заканчивая профессионалами. Все объяснили, показали и только потом приступили к процедуре. Косметолог Яна, чудесный человек, делавшая лазерную эпиляцию, мастер своего дела. Большое спасибо всем :)
  Nanka Rogan
 • (Přeloženo Googlem) Je to nádherné a ultra moderní místo, které nabízí různé kosmetické procedury a úžasné lázně. Měl jsem injekce do brady a jsem s výsledkem tak spokojený, doktor byl velmi profesionální. Také jsem šel na masáž druhý den a byl to opravdu neuvěřitelný zážitek, tak uvolňující! Vřele doporučuji, že mají tolik zajímavých ošetření, z nichž si myslím, že jsou jediní v Praze. Poloha je také skvělá, přímo v centru. (Původní) It's a gorgeous and ultra modern place, they offer variety of beauty treatments and amazing spa. I had injections to my chin done and I am so happy with the outcome, the doctor was very professional. I also went for a massage the other day and it was trully incredible experience, so relaxing! I highly recommend, they have so many interesting treatments to chose from, I think the only ones in Prague. The location is great as well, right in the center.
  Yoga Barbarita